Ana sayfa » Twitter DM Aracılığı İle Markalara Müşteri Hizmeti İmkanı Sağlayacak
Serbest Köşe

Twitter DM Aracılığı İle Markalara Müşteri Hizmeti İmkanı Sağlayacak

Twitter dm

Markalar İle İletişim Kolaylaşacak

Twitter, geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni bir özelliği ile marka, kurum ve kuruluşlara müşterilerle daha etkin ve daha hızlı bir iletişim kurma imkanı sağlıyor. Twitter Müşteri Hizmetleri Ürün Müdürü Lan Cairns Twitter’ın yeni hizmeti olan hızlı mesajlar ve karşılama mesajları ile ilgili verdiği bilgilerde, bu yeniliklerin Twitter kullanıcılarına sağladığı faydalara değindi. Kullanıcılar bir markayla iletişime geçmek istediğinde müşteri hizmetleri butonunu tıkladıkları vakit karşılarına hızlı mesajlaşma ve karşılama gibi özellikler çıkacak ve buradan ihtiyaçlarına göre iletişim kurabilecekler

Markaları ve müşterilerini Twitter’da akitif bir kullanıcı haline getirmeyi amaçlayan Twitter, direkt mesajlar yoluyla geliştirdiği bu proje ile aynı zamanda müşteri hizmetlerine sahip olan markaları da otomasyon sistemleri geliştirmesi konusunda teşvik ediyor. Son zamanlarda yaşadığı maddi sıkıntılardan dolayı bir hayli yıpranan Twitter, bu son hamlesi ile kendini yenilemeye ve aktif kullanıcı sayısını arttırmaya çalıştığı su götürmez bir gerçek.

Sistem DM Üzerinden Çalışacak

Direct Message üzerinden geliştirilen bu proje ile eskisi gibi müşteriler telefonla uzun süre uğraşarak müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalışmayacak. Artık müşteri olarak bizlerin yapması gereken tek şey; hizmet alacağımız firmanın twitter adresine girip direct message aracılığı ile o firmanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek. Bu sayede markalar da müşterilerinin taleplerine daha hızlı bir şekilde çözüm üretebilecek, doğal olarak kalite ve performansını arttırak daha büyük bir müşteri kitlesine ulaşılabilecekler.

Müşterisinden DM ile iletişim kurmasını isteyen bir kuruluş
Müşterisinden DM ile iletişim kurmasını isteyen bir kuruluş

Twitter tarafından paylaşılacak olan  API‘ler sayesinde geliştiriciler sistemi ihtiyaçlarına göre şekillendirebilecekler. Her marka kendi sorun ve çözümlerine çare olabilecek programları bu API’ler sayesinde geliştirebilecek. Yalnız markaların bu özelliği kullanabilmesi için Twitter ile işbirliği yapması gerekiyor. Şimdiden Twitter ile anlaşma sağlayan bazı büyük markalar ise şu şekilde; Norton, Spotify, Evernote, Pizza Hut, Airbnb, ve Tesco.

Gün geçtikçe birçok markanın da bu özelliği kullanmaya başlayacağı ve bu özelliğin dünya çapında yaygınlaşması bekleniyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla