Ana sayfa » Türk Öğrenci Facebook’tan Ödül Aldı
Serbest Köşe

Türk Öğrenci Facebook’tan Ödül Aldı

facebook internet defense prize

Facebook’tan Erdem Alkım’a Ödül

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz adına siber güvenlik alanında bir hayli önemli gelişmeler yaşandı. Ege Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi olan Erdem Alkım, Facebook ve USENIX tarafından düzenlenen İnternet Savunma Ödülü’nü kazanarak ülkemizin adını bu alanda duyurmuş oldu. Bu organizasyondan bahsedecek olursak; her yıl düzenlendiğini ve amacının internet ortamını daha güvenilir bir hale getirmek oldğunu söyleyebiliriz. Bu organizasyon sonunda ödüle layık görülen katılımcılara tam olarak 100,000 dolar para ödülü verilmekte.

erdem alkim

Https Güvenlik Protokolü Çalışması

Aslında Erdem Alkım ödülü tek başına kazanmadı. Kendisi ile birlikte başka Üniversiteler’den Leo DucasThomas Pöppelmann, Peter Schwabe adındaki öğrenciler ile birlikte ortak bir çalışma sonucu bu ödüle layık görüldüler. Bu 4 kişilik grup günümüzde Facebook, Google, Twitter, Linkedin… Gibi birçok teknoloji devi ve birçok websitesi tarafından kullanılan “Https” protokolünü daha güvenli bir protokol haline getirmek üzere bir çalışma yaptılar. Bu çalışmanın amacı; günümüzdeki Kuantum bilgisayarların bile çözemeyeceği veyahut kıramayacağı bir algoritma geliştirip, bunu Https protokolü ile entegreli bir hale getirmek. Hatta bu çalışmanın içeriği ve ortaya çıkışı ile ilgili Ege Üniversitesi Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Urfat Nuriyev şu açıklamayı yaptı;

“Gerek algoritmanın güvenlik seviyesi gerekse uygulamasının verimliliği bu çalışmanın ilgi görmesine sebep olmuştur. Çalışma ilk olarak Google tarafından kuantum bilgisayarların oluşturulmasından sonraki döneme ön hazırlık amacıyla günümüz güvenlik çözümlerinin yanında kullanılmıştır. Daha sonrasında TOR Projesinin aynı şekilde bu sistemi günümüz sistemleriyle birlikte uygulamasının ardından, akademik bildiri olarak hazırlanan çalışma USENIX Security 2016 konferansına sunulmak üzere kabul edilmiş ve bu konferans sırasında Facebook tarafından internetin daha güvenli bir ortam haline getirilmesinde önemli katkı sağlayan yayınları desteklemek için oluşturduğu ‘Internet Defense Prize’ ödülüne layık görülmüştür.”

Https Protokolü Nedir?

https protokolü

Erdem Alkım’ın projesinin başrolü olan https protokolünden bahsetmezsek olmaz. Https, bir güvenli iletişim protokolüdür. Bunu bir örnek üzerinden açıklayalım; mesela Twitter’ın sitesine girdiniz. Girdikten sonra yapacağınız ilk işlem kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapmak. İşte tam burada Twitter sunucuları ve sizin bilgisayarınız arasında bir veri aktarımı oluyor ve bu veri aktarımı kriptolu yani şifreli olarak gerçekleşiyor. Yapılan bu şifreli veri aktarımı içinde çeşitli kurallar bütününü ihtiva eder. İşte bu kurallar bütününü sıraya koyan, uygulama sokan düzenlemeye, protokole https protokolü diyoruz. Bu işlemdeki amaç 3. bir kullanıcının -genelde bu kişi hacker oluyor- bilgilerinizi eliyle koyduğu gibi bulmasını engellemek. İşte Erdem Alkım ve arkadaşları yaptığı çalışma ile bu protokolü çok daha güvenli bir hale getirerek saniyede milyonlarca işlem yapabilme yeteneğine sahip olan Kuantum bilgisayarlarının bile çözemeyeceği bir algoritma geliştirdi. Bu çalışma ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler buradan USENIX’ın kendi sitesinden paylaştığı tanıtım videosuna ulaşabilirler.

Bu gelişme ülkemiz açısından gerçekten ümit verici bir hadise. Temennimiz şudur ki; bu tarz organizasyonlarda ülkemizin adını sıkça duymamız.

Etiketler

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla