Ana sayfa » Savunma Sanayisinde Pardus Atağı
Serbest Köşe

Savunma Sanayisinde Pardus Atağı

pardus

Pardus Yaygınlaşıyor

Yapımı ve yaygınlaştırılması adeta yılan hikayesine dönen yerli işletim sistemimiz olan Pardus nihayet savunma sanayimizde aktif olarak kullanılmaya başlıyor. Bu yerli işletim sistemi hamlesi sadece savunma sanayisini değil aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nı da kapsamakta.

Bir zamanlar yapımı dahi durdurulan ve ne olacağı belli olmayan Pardus projesi, eski çalışanlarından oluşan gönüllü bir ekip tarafından devam ettirilmiş ve Pisi Linux olarak varlığını devam ettirmeye çalışmıştı. Fakat son yıllarda alınan kararlar ile birlikte Pardus projesi tekrar hayata döndürüldü ve şuanda Tübitak tarafından geliştirilmesi devam ediyor.

Yerli Olmayan Bir İşletim Sistemi İle Güvenilir Olunmaz

Son zamanlarda hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan siber saldırılar, bilgi güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu tekrardan ortaya koydu. Ülkemizin önemli devlet kurumları ve savunma sanayimiz tüm önemli projelerini, bilgilerini, sırlarını kapalı kaynak kodlu olan işletim sistemlerine ve bu işletim sistemlerinin sahibi firmalara ve devletlere teslim etmemeli. Bu sebeple kendi işletim sistemimiz olan Pardus’u çok hızlı bir şekilde ülkemiz genelinde yaygınlaştırmalıyız. Bu amaç doğrultusunda geçtiğimiz günlerde Havelsan, Pardus’un Havelsan bünyesinde kullanılmasını ve yaygınlaştırılmasını kapsayan anlaşmayı Tübitak ile imzaladı.

Bizleri sevindiren bu anlaşma sonrası AA’ya konuşan Havelsan Müdürü sayın Atalay, teknolojide dışa bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ve bu amaç doğrultusunda alternatif çözümleri geliştirdiklerini belirtti. Aynı zamanda Atalay, Türkiye’nin savunma sektöründe, kendi geliştirdiği bir işletim sistemini kullanmasının bilgi güvenliği açısından çok daha güvenilir olacağını belirtti.

Umarız bu ve bunun gibi projeler sadece Havelsan ile sınırlı kalmaz ve ülkemizin genelinde kullanılmaya başlanır. Bizler Pardus’u destekliyoruz ve kullanılmasını tüm takipçlerimize tavsiye ediyoruz.

Etiketler

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla