Ana sayfa » Python İçin En İyi 5 Geliştirme Ortamı
Serbest Köşe

Python İçin En İyi 5 Geliştirme Ortamı

python geliştirme ortamı

Python Geliştirme Ortamı Tavsiyeleri

Geliştirme ortamları bir başka değişle IDE’ler, bir programcının en yakın dostlarıdırlar. Konumuz olan python geliştirme ortamı tavsiyelerine geçmeden önce IDE’nin tanımını yapmakta fayda var. IDE, programcının hızlı ve kolay bir şekilde kod yazmasını sağlayan, yazdığı kodu derleyen, yorumlayan, debug edebilen kısaca bir pogramcının eli ayağı gibi bir şeydir. Mesela microsoft’un .net teknolojileri için geliştirdiği Visual Studio, bir geliştirme ortamıdır yani IDE’dir. Bu bilgiler ışığında artık python için kullanılabilecek en iyi 5 geliştirme ortamını inceleyebiliriz.

Pycharm

Bir python kullanıcısı olarak uzun zamandır Pycharm kullanıyorum ve bu zamana kadar bırakmayı hiç düşünmedim. Pycharm editörünü geliştiren Jetbrains firması yaklaşık 15 yıldır programcılar için çeşitli ideler geliştirmektedir. Bunlardan en çok bilinenleri python için olan pycharm ile web teknolojilerinde kullanılan phpstorm adlı geliştirme ortamlarıdır.

Pycharm karşımıza 2 adet farklı seçenekle geliyor. Bunlardan birincisi ücretsiz olan community versiyonu ikincisi ise ücretli olan professional versiyonu. Pycharm’ın ücretsiz versiyonu için bir programcıya lazım olabilecek birçok özelliği bünyesinde barındırıyor diyebiliriz. Bu özellikler akıllı kod tamamlama, kod renklendirme, çeşitli temel kütüphaneler, akıllı debugging, PEP8 kontrolü ve ide’nin sahip olduğu default özellikler şeklinde sıralanabilir.

Ücretli sürümü olan pycharm professional ise free sürümün yanında çeşitli raporlama araçları, veri tabanı uygualamaları, daha fazla kütüphane ve modül, web geliştirme frameworkleri gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda pycharm her tür platformda sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bu özelliğini de söylemeden geçmeyelim.

Eğer üniversite öğrencisi iseniz pycharm’ın full sürümü olan professional’ı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken edu.tr uzantılı mail adresinizle siteye üye olmak ve sitedeki adımları takip etmek.

Pydev

Open Source yani açık kaynak geliştiricileri için vazgeçilmez olan Eclipse geliştirme ortamına python eklentisi eklenerek ortaya çıkan müthiş bir geliştirme ortamıdır. Diğer geliştirme ortamlarına göre göze çarpan en önemli farkı; ücretsiz ve python için neredeyse kusursuz olmasıdır. Pydev geliştirme ortamının özelliklerine bakacak olursak;

  • Django desteği
  • Akıllı kod tamamlama
  • Akıllı kod renklendirme
  • Gelişmiş python debugging
  • Kod analizi
  • Birçok dil desteği
  • Akıllı girinti tanımlama

Şeklinde liste uzuyor. Python için ücretsiz ve profesyonel anlamda destek veren bir geliştirme ortamı isteyenlere pydev biçilmiş bir kaftan niteliğindedir.

Vim

Vim geliştirme ortamı, GPL lisansına sahip açık kaynak bir projedir. Yani ücretsizdir. Görsel arayüz ortamında geliştirme yapmayı sevmeyen, terminal ortamında sadece klavye kullanarak kod yazmak isteyenler için vazgeçilmez bir IDE’dir. Vim geliştirme ortamı bünyesindeki çeşitli kısayollar ile ve hızlı olması sebebiyle birçok geliştiricinin gözdesi olmayı başarmıştır. Yalnız Vim’i python’da etkin bir şekilde kullanabilmek için gerekli ayarlamaları yapmalısınız. Gerekli ayarları yaptıktan sonra hızlı ve etkin bir şekilde kodlarınızı yazabilirsiniz.

Wing IDE

Python geliştirme ortamı tavsiyelerine Wing ile devam ediyoruz. Wing geliştirme ortamının geçmişi aslında 15 yıl kadar önceye dayanıyor. 15 yıllık tecrübeyi bünyesinde barındıran Wing, günümüz idelerinin bünyesinde barındırdığı birçok profesyonel özelliği kullanıcılarına sunan bir geliştirme ortamı. Windows, Mac OSX ve Linux ortamlarında çalışan Wing, karşımıza aynı Pycharm’da olduğu gibi iki farklı seçenekle çıkıyor. Bunlardan birincisi ücretsiz olan basic versiyon, ikincisi ise ücretli olan professional versiyonudur.

Komodo IDE

Diğer geliştirme ortamları gibi Komodo IDE’de python geliştiricileri tarafından bir hayli kullanılan bir diğer geliştirme ortamıdır. Komodo IDE aynı pycharm ve Wing gibi ticari bir uygulama. Yani ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 adet sürümü var. Eğer öğrenci iseniz ücretli sürümü büyük bir indirim ile alabilirsiniz.

Komodo geliştirme ortamı akıllı kod tamamlama, kod renklendirme, akıllı girintileme, çeşitli paket ve modül desteği, debugging gibi temel özellikleri bünyesinde barındırıyor. Eğer ücretli sürümünü alırsanız bunların yanında idenizde çeşitli frameworkleri ve başka dilleri de kullanabilirsiniz.

Python geliştirme ortamları konusunun sonuna geldik. Bu ideleri kullanarak python dilinde çok rahat programlar yazabilirsiniz. Unutmayın önemli olan programlama yeteneğidir. Yani iş sizde bitiyor. Ideler sadece size yardımcıdırlar diyerek yazımı burada noktalıyorum.

Yazar Hakkında

Sektör Adamı

Yazılım ve Bilişim sektöründeki vatandaşlara ve bu sektöre adım atacak kişilere -genelde öğrenciler- bana takılsın.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla