Ana sayfa » Programlamaya Nereden Başlanmalı?
Serbest Köşe

Programlamaya Nereden Başlanmalı?

programlamaya nereden baslamaliyim

Programlamaya Nereden Başlamalıyım?

Herkes gibi benimde programcılık serüvenime başlarken aklıma ilk gelen soru “programlamaya nereden başlamalıyım?” sorusu olmuştu. Günümüzde web sitelerinden, o siteleri barındıran sunuculara, telefonlardan laptoplara, fabrikalardan televizyonlara… Kısaca teknoloji ile ilgili her şey bünyesinde yazılım adı verdiğimiz bir takım düzenli kod parçalarını barındırıyor. Bu kod parçaları genelde bilgisayar ve yazılım mühendisleri tarafından yazılıyor. Fakat illa programlama öğrenmek ve yazılım geliştirmek için mühendis olmanıza gerek yok. Mühendis olmadan da programlama öğrenebilir ve kendi projenizi yazabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında bu yazımın programlamaya başlamak isteyen herkese bir rehber niteliği taşımasını ve herkesin aklına gelen Yazılım öğrenmeye nereden başlamalıyım?, Hangi programlama dilini öğrenmeliyim? Algoritma nedir?, Kod yazmak için neler yapmalıyım? gibi sorularınızın cevap bulmasını temenni ediyor ve lafı daha fazla uzatmadan tavsiyelerime başlıyorum.

Mutlaka İngilizce Öğrenin

Programlamaya başlamadan önce mutlaka ama mutlaka ingilizce öğrenmenizi tavsiye ediyorum sizlere. Yazılım sektöründe maalesef türkçe kaynak çok yetersiz, hatta bazı konularda türkçe kaynak bile yok. Konunun mahiyetini şu şekilde açıklayalım; mesela bir programlama dili ile ilgili bir konu öğreneceğiniz zaman araştırma yapacaksınız ve karşınıza hep ingilizce siteler çıkacak. Kitap bakacaksınız en iyi kitaplar hep ingilizce. Video açacaksınız youtube’de karşınıza ingilizce videolar çıkacak. Kısaca yazılım sektörünün anadili ingilizcedir. İngilizce öğrenmeden profesyonel olmayı aklınızdan çıkartın derim.

Hangi Alana Yöneleceğinizi Belirleyin

programlamaya-nereden-baslamaliyim

Yazılım sektörü o kadar çok alanı kapsıyor ki, hepsini öğrenmeye kalkasanız ömür yetmez. Bu sebepten dolayı bu sektörde herkes belirli bir alana yönelir ve yöneldiği alanda işine yaracak programlama dillerini öğrenir. Hangi alana merak duyduğunuzu en iyi siz bilebilirsiniz. Eğer mobil ortamlarda yazılım geliştirmek istiyorsanız Java, Swift, Objective-C, C# dillerini öğrenmeniz gerekecektir. Yok ben masaüstü platformlarda çalışacak uygulamalar geliştirmek istiyorum diyorsanız C#, C++, Java, Python, Visual Basic dilleri sizin için biçilmiş kaftandır. Yok bunlar benim alanım değil ben web sayfaları, web uygulamarı geliştirmek istiyorum diyorsanız HTML, CSS, JavaScript, PHP veya Asp.Net dillerini mutlaka bilmelisiniz. Ben robot, çip, füze, drone yapmak istiyorum diyorsanız da Assembly, C, C++ gibi düşük ve orta seviye dilleri avucunuzun içi gibi bilmek zorundasınız.

Tüm bu örnekleri vermemin sebebi, merakınız olan bir alana yönelmenizi sağlamak ve yanlış programlama dilleri ile zaman kaybetmemeniz gerektiğini vurgulamaktır. Mesela C++ ile bir web sayfası yapmak Asp.Net ile bir web sayfası yapmaktan kat ve kat zordur. Hatta imkansız gibi bir şeydir. Bu sebeple web sayfası yapmak isteyen biri neden C++ öğrenerek veya Assembly öğrenerek zamanını boşa harcasın? Umarım ne kastettiğimi açık bir şekilde anlatabilmişimdir. Tüm bu bilgiler ışığında sizlere ikinci önerim alanınızı doğru seçmenizdir.

Algoritma Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Belkide programlamaya nereden başlamalıyım sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri de algoritmadan başlamak olacaktır. Peki nedir bu algoritma? Hemen açıklayalım. Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol diye tanımlanmış wikipedia sayfasında. Tanımdan yola çıkarak algoritmaların programlama öğrenirken ne denli önemli ve gerekli olduklarına değinelim isterseniz. Mesela kullanıcının gireceği yazıyı tersten yazdıracak bir uygulama geliştirmek istiyorsunuz. Bu durumda ilk yapacağınız şey bu problemi nasıl çözeceğinizi düşünmektir değil mi? Gelin o halde hep birlikte düşünelim ve bu problemi çözecek bir algoritma geliştirelim.

  • Öncelikle kullanıcıdan bir kelime girmesini isteyelim
  • Kullanıcının girdiği kelimeyi bir değişkenin içinde tutalım
  • Sonra bu değişkeni bir döngüye sokalım
  • Döngü bu metnin herbir karakterini tersten yazsın

İşte ilk algoritmamızı oluşturduk. Bu geliştirdiğimiz algoritma ile programınızı çok daha etkili ve hızlı bir şekilde yazabilirsiniz. Gördüğünüz gibi algoritma kavramı o kadar da tırsılacak bir konu değil. Programlamaya başladığınız vakit bu tarz problemleri çözerek, yani algoritmalar geliştirerek temelinizi çok sağlam bir şekilde atmış olursunuz. Eğer bu temeli sağlam atarsanız ilerleyen programcılık hayatınızda karşınıza çıkacak problemleri çok kolay bir şekilde aşabilirsiniz. Unutmamalı ki; temeli sağlam olan bir binanın üst katlarını çıkmak bir hayli kolaydır. Aşağıdaki görsel ise gerçek hayattaki bir probleme çözüm getiren algoritmanın şematize edilmiş halini gösteriyor.

algoritma

Algoritma problemleri bulmak ve çözmek için Fahri Vatansever hocanın Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş adlı kitabını ve Project Euler adlı siteyi tavsiye edebilirim.

Seçtiğiniz Dili Öğrenmeye Başlayın

yazılım

Artık programlamaya başlamak için karşınızda hiç bir engel kalmadı. Bu saatten sonra yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz dilin temel prensiplerini öğrenmektir. Mesela c++ dilini seçtiğinizi varsayalım. Yapacağınız şey c++ dilinin söz dizimini öğrenmektir. Bununla birlikte programlama dillerinin temel prensipleri olan veri tipleri, döngüler, karar yapıları gibi konuları da öğrenmeniz gerekecektir. Zaten bu saydıklarımı c++ dilini veya başka bir dili öğrenirken öğrenmiş olacaksınız. Tüm bunları öğrenirken aynı zamanda öğrendiğiniz konularla ilgili algoritma soruları çözmeniz de bir hayli yararınıza olacaktır. Programlama dillerini öğrenmek için birçok kaynak mevcut. İster kitap alın isterseniz internetten video veya yazılı kaynakları takip edin. Bu size kalmış bir durum. Tavsiye verecek olursam, bünyesinde birçok programlama dili ile ilgili eğitimler bulunduran tutorialspoint sitesini tavsiye edebilirim.

Programlama Dünyasına Adım Attınız

Tüm bu bahsettiğim adımları uyguladıysanız artık programlamaya nereden başlamalıyım? Tarzında bir sorunun cevabını bulmuş ve çalışmalara başlamışsınız demektir. Artık ufak ufak yazımın sonuna geliyorum. Yazılım sektörü sabır ve heves isteyen bir sektördür. Eğer sabrınız yoksa çabuk yıpranırsınız, hevesiniz yoksa çok bir şey öğrenemezsiniz. Bu sebeple başarılı olmak için sabır ve heves çok önemlidir. Programlama dili öğrenirken karşınıza tuhaf tuhaf hatalar çıkacak, tam o hatayı çözerken başka bir hata daha çıkacak. Bu şekilde sabır ile sorunları çözerek giderseniz bir süre sonra o dili öğrenmiş olacak ve sorunları gözünüz kapalı çözebileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan programlamaya merak duyan herkese başarılar diliyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Sektör Adamı

Yazılım ve Bilişim sektöründeki vatandaşlara ve bu sektöre adım atacak kişilere -genelde öğrenciler- bana takılsın.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla