Ana sayfa » Linux’ta Dosya Arama İşlemleri
Linux

Linux’ta Dosya Arama İşlemleri

linuxta-dosya-arama

Linux’ta Dosya Arama

Eğer iyi bir linux kullanıcısı olmak istiyorsak, linux işletim sisteminin yapısını ve terminali çok iyi öğrenmemiz gerekiyor. Bu bağlamda bugünkü yazımda bir linux kullanıcısının en önemli yardımcısı olan terminalde, dosya arama ve bulma işlemlerinden bahsedeceğim. Linux’ta bir an için aradığımız dosyayı bulamamak, onu manipüle etme olanağımızı da ister istemez etkileyecektir ve bu durumda da zaman kaybetmiş olacağız. Bu sebepten dolayı aradığımız dosyayı çok rahat bir şekilde bulup yolumuza devam etmemiz gerekiyor. İsterseniz bu bilgiler ışığında hemen Linux’ta dosya arama işleminin nasıl olduğuna bakalım.

Linux’ta Dosya Arama Komutları

find komutu

Dosya arama işlemlerinde kullanacağımız ilk komutumuz find komutudur. Find ile aradağımız dosyanın nerede ve nerelerde olduğunu kolaylıkla bulabiliriz. Find komutunun syntax yapısı aşağıdaki gibidir;

find <aranacak dizin yolu> -name <aranacak dosya adı>

Yani find ile arayacağımız dosya için öncelikle bir dizin belirlememiz gerekiyor. Yani komuta şu belirttiğim dizin altında benim dosyamı ara ve yerini bul dememiz gerekiyor. Hemen bir örnek ile olayı gösterelim.

find / -name beef-xss

linux dosya arama

Not: Kullandığınız linux sürümüne göre ekran çıktıları farklı olabilir.

Komutumuzu incelediğimizde beef-xss adlı dosyayı “/” (yani root) dizini altında aratıyoruz ve bize nerede olduğunu söylüyor. Eğer dizin yolu belirtmezseniz default yani öntanımlı olarak bulunduğunuz dizinin altında arama işlemi yapar ve bu durumda da sağlıklı bir sonuç alamayabilirsiniz. Find komutunun daha iyi anlaşılması için aşağıdaki örneği de inceleyelim.

linux-dosya-arama-icerik-2

Bu komutumuza baktığımızda aynı dosyayı bu sefer sadece “/usr” dizini altında arattığımızı görüyoruz ve doğal olarak komutumuz belirtilen dosya ismini “/usr” altında arayarak varsa bize yerini çıktı olarak verecektir. Eğer dosya uzantıları üzerinden bir arama yapmak istiyorsak aşağıdaki komut ile yapabilirsiniz.

find / -name “*.deb”

linux'ta dosya arama find komutu

Bu komut “/” yani root dizinimizin altındaki tüm .deb uzantılı dosyaları bize gösterir.

Which Komutu

Linux’ta dosya arama komutlarımızdan ikincisi olan which komutu ile bir programın uygulama dosyasının yerini bulmak için kullanılır. Uygulama dosyası dediğimiz şey windows’taki .exe uzantılı dosyalara tekabül ediyor ve linux’de genel olarak /bin, /sbin dizinleri altında bulunurlar. Mesela linuxde kullandığımız birçok terminal komutu bir programdır ve çalıştıralabilir dosyalarına erişerek biz işlemlerimizi yaparız. Örnek verecek olursak (ls, mv, cp, rm, aircrack-ng, airmon-ng, ifconfig, arp-scan…) gibi. Komutumuzun syntax’ı aşağıdaki gibidir.

which <dosya adı>

Örnekler ile olayı daha iyi anlamaya çalışalım. Aşağıdaki ekran çıktısı, linux kullanırken kullandığımız uygulamarın çalıştırılabilir (executable) dosylarının yerlerini gösteriyor.

linux dosya arama which komutu

Komutumuzu incelediğimiz vakit arp-scan adlı uygulamamızın /usr/bin dizini altında bulunduğunu görebiliyoruz. Sağlamasını yapmak için o dizine girip file <dosya adı> komutunu kullanarak dosya hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kırmızı ile de belirttiğim gibi dosyalarımız executable yani çalıştıralabilir dosyalardır. Which komutu ile rahat bir şekilde, kullanıdığımız komutların executable dosyalarının yerini bulabilirsiniz.

Whereis Komutu

Linux dosya arama işlemlerinde kullandığımız bir diğer komutumuz whereis komutudur. Bu komutu kullanarak bir dosyanın uygulama,kaynak ve man dosyalarının yerlerini bulabilirsiniz. Komutun syntax yapısı aşağıdaki gibidir.

whereis <dosya adı>

Mesela arp-scan adlı uygulamamızın executable dosya yerini ve kaynak dosylarının yerlerini aşağıdaki kod ile bulalım.

whereis arp-scan

linux-dosya-arama-icerik-5

kodumuzu incelediğimiz zaman en başta arp-scan’ın çalıştırılabilir dosyasının yeri, sonrasında man dosyalarının yeri ve sıkıştırılmış kaynak dosyasının yerini görebiliyoruz.

Locate Komutu

Linux’ta dosya arama konusunda en son inceleyeceğimiz komut locate komutudur. Kısacası tüm dizinlerde aradığınız dosya ile ilgili her şeyi önünüze getirir. Mesela beef ile ilgili bir araştırma mı yapıyorsunuz. İçinde “beef” kelimesi geçmiş tüm dosya yollarını ekrana çıktı olarak verir. Syntax’ı aşağıdaki gibidir.

locate <dosya adı>

Aşağıdaki çıktı ise locate aircrack-ng komutunun çıktısıdır.

locate komutu ile dosya arama

Gördüğünüz gibi için aircrack-ng geçen tüm dosya dizinlerinin çıktısı verilmiş.

Linux’ta aradığınızı bulabilmek için bu 4 komutumuzu ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz. Arama işlemi yapmak yazımın başında da belirttiğim gibi bir linux kullanıcısı için bir hayli önemlidir. Çünkü bilmediğimiz bir sistemde neyin nerede olduğunu bilemeyiz. İşte bu durumlarda yardımımıza bu komutlar yetişecek. Kendinizde denemeler yaparak konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Hakan İlbiz

Siber güvenlik, linux, programlama ve network gibi bilgisayar bilimlerini kapsayan alanlarda yaptığı çalışmalardan edindiği tecrübeleri, kurucusu olduğu kodputer.com adlı web sitesinde okurlarına sunan ve bundan büyük bir haz duyan Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla