Ana sayfa » Kulaklıklarınız Sizi Gizlice Dinleyebilir
Serbest Köşe

Kulaklıklarınız Sizi Gizlice Dinleyebilir

kulaklık

Kulaklığınızdan Dinlenebilirsiniz

Hiç bilgisayarınızın web kamerasından canlı olarak izlenebileceğinizi ve laptobunuzun mikrofonundan tüm konuşmalarınızın başkaları tarafından dinlenebileceğini bir an olsun düşündünüz mü? Evet böylesi bir durumu bir an olsun düşünmek bile sinir katsayınızın bir hayli artmasına sebep olabilir. Fakat siber dünyada durum bu kadar ciddi ve bizim de bu konularda ciddi olarak düşünüp önlemler almamız gerekiyor. Mesela webcam tarafından izlenmemek için Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg kamerasının önünü bir kağıt parçasıyla kapatmak gibi bir tedbir almış. Hatta bu durum yaz aylarında basına dahi yansımıştı.

Fakat yapılan son araştırmalar ile birlikte, bu tarz önlemler artık işe yaramayacak gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde İsrailli bir grup siber güvenlik araştırmacısı, laptobun mikrafonu kapalı olsa dahi kulaklıkların kullanılarak ortam dinlemesi yapılabileceğini kanıtlamış oldu.

Speake(a)r Adlı Zararlı Yazılım Kulaklığı Mikrafona Dönüştürüyor

Aslında kulaklıkların mikrafon olarak kullanılması çok eskiden beri bilinen bir gerçek. Hatta bir kulaklığın mikrafon olarak kullanması ile ilgili youtubede birçok video var. Mesela kulaklığınızı mikrafon girişine takarak sesinizi çok rahat bir şekilde kaydedebilirsiniz. Fakat buradaki kilit nokta kulaklığınızın sizin tarafından mikrafon jackına takılması. Bu İsrailli grubun ispat ettiği şey ise; kulaklığınızın laptobun kulaklık girişinde takılı olması durumunda bile ortam dinlemesi yapılabileceği gerçeği.

Araştırmacıların geliştirdiği bu zararlı yazılım Windows ve Mac OS işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bu zararlı, bulaştığı bilgisayarın ses kartındaki mikrafona ait olan input ve output bölümlerini kulaklığın ki ile değiştirerek, kulaklığınızın bir mikrafon gibi davranmasını sağlıyor. Bu tarz açıkların insanlar tarafından bilinmediğinin belirten grup lideri

Ayrıca bu grup yaptıkları çalışma ile ilgili olarak youtube’dan da bir video paylaştılar.

Bu videodan da görüldüğü gibi mikrafon takılı olmadığı halde bile kulaklık kullanılarak çok rahat bir şekilde ortam dinlemesi yapılabiliyor. Siber saldırıların bir hayli arttığı günümüzde artık kulaklıklarımızı kullanırken bile dikkatli olmamız gerekiyor.

Etiketler