Ana sayfa » Karşınızda Ülkemizin Elektromanyetik Silahı: Sapan
Serbest Köşe

Karşınızda Ülkemizin Elektromanyetik Silahı: Sapan

yerli silah sapan

Elektormanyetik Silah Sapan

Geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü twitter hesabından “Sapan” adlı tamamen milli ve yerli imkanlar ile geliştirilmiş olan elektromanyetik silahımızın tanıtımını yapmıştı. Bizlerde bu tweetden yola çıkarak sizlere adı Sapan olan bu yeni silahımızın tanıtımını hazırladık.

Milli İmkanlar İle Geliştirildi

Türkiye son zamanlarda Savunma Sanayisi alanında yaptığı atılımlarla birçok kez dünya genelinde ses getirmişti. Altay, Anka, Bayraktar, Milgem, SOM Füzesi, Cirit, Fırtına, Atak Helikopteri gibi projeler bu atılımlara örnek olarak gösterilebilir. Şimdi ise bu projelerin arasına barutsuz mermi atabilen elektro manyetik bir silah olan Sapan girmeye hazırlanıyor. TÜBİTAK-SAGE tarafından milli ve yerli imkanlar ile geliştirilen Sapan silahı, 2014 yılında test sürecini başarı ile geçti.

Bu tarz elektromanyetik silahlar geleceğin hava savunma sistemleri olarak gözüküyor. Konu ile alakalı olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün attığı tweet şu şekilde;

Dünya’da Sadece ABD ve İngiltere Üretiyor

Bu tarz elektromanyetik fırlatma sistemlerini dünya üzerinde sadece 2 ülke üretebiliyor. Bunlardan biri ABD firması olan General Atomics diğeri ise İngiliz firması olan BAE Systems. Sapan silahının teknik özelliklerini tam olarak açıklanmasa da, rakipleri olan diğer silahların ortalama menzili 185 km’yi bulmakta ve aynı zamanda dakikada 10 atış yapabiliyorlar.

Sapan adlı silahımız yapılacak son testlerden de başarı ile geçmesi durumunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmesi bekleniyor. Silahla ilgili paylaşılan görseller ise şu şekilde,

sapan silahı

elektromanyetik silah sapan

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla