Ana sayfa » Gooligan Adlı Virüs ile Günde 13.000 Android Cihaz Hackleniyor
Serbest Köşe

Gooligan Adlı Virüs ile Günde 13.000 Android Cihaz Hackleniyor

gooligan

Gooligan Zararlısı Gün Geçtikçe Yayılıyor

Son zamanlarda ortaya çıkan Gooligan adlı zararlı bir yazılımdan şu ana kadar yaklaşık 1 milyon Google hesabı etkilenmiş durumda. Ayrıca siber güvenlik uzmanlarının ifadelerine göre bu zararlı yazılım dünya genelinde ortalama 13.000 cihaza sızıyor. Bu durum ister istemez hem dünyadaki hem de ülkemizdeki birçok android kullanıcısının canını sıkmış durumda.

Bu zararlı yazılımı ortaya çıkaran Check Point isimli özel bir siber güvenlik firmasının çalışanlarının yaptığı açıklamaya göre;

Gooligan Zararlı Yazılımı Nasıl Çalışıyor?

Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre Gooligan Zararlısı, üçüncü parti yazılımlar üzerinden phishing saldırısı ile cihazlara sızıyor. Telefona sızdıktan sonra kullanıcının mail adreslerini ve kimlik doğrulama kodlarını hackerların bilgisayarlarına göndermeye başlıyor. Ayrıca bu zararlı yazılım, kullanıcının haberi olmadan telefona zararlı exploitler de yükleyebiliyor. Bu zararlı exploitler sayesinde hackerlar o cihazı tamamiyle kontrol etme imkanı sağlıyorlar. Aşağıdaki görsel bu zararlı yazılımın nasıl çalıştığını çok güzel bir şekilde özetlemiş.

gooligan malware

Bu Malware Telefonuma Bulaştı Mı?

Bu zararlı yazılımdan kullanıcılarını kurtarmak için Google, halen daha çalışmalarını sürdürdüğünü resmi blog sitesinden duyurdu. Yani şuan net bir çözüm yok. Fakat Gooligan Checker adlı bir web sitesi sayesinde mail adresinizin bu virüs tarafından etkilenip etkilenmediğini çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sitedeki mail adresi kısmına kendi kullandığınız bir mail adresini yazarak hacklenip hacklenmediğinizi öğrenebilirsiniz.

Etiketler

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla