Ana sayfa » Drone ile Ampül Hacklediler
Serbest Köşe

Drone ile Ampül Hacklediler

ampül hack

Drone İle Ampül Hacklenmesi ve IOT Güvenliği

Akıllı cihazlar bizlere her ne kadar büyük kolaylıklar sağlasalar da bünyelerinde barındırdıkları güvenlik açıkları ile de bizleri kötü amaçlı kimselerin hedefi haline getirebiliyorlar. Akıllı ampuller, akıllı buzdolapları, akıllı kapılar, akıllı saatler gibi günlük hayatımızda büyük bir yer edinmiş olan birçok akıllı alet bu güvenlik açıkları sebebiyle hem mahremiyetimizi hem de hayatımızı tehlike altına atıyor. Bu tehlikenin ne denli önemli olduğu, geçtiğimiz günlerde Weizmann Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ile tekrardan tescillenmiş oldu.

Weizmann Üniversitesi’nde ki araştırmacılar drone üzerine yerleştirdikleri ve maliyeti 100 dolar kadar olan bir elektronik mekanizma sayesinde akıllı ampulleri hackleyerek, yakıp söndürmeyi başardılar. Bunu, akıllı ampüllerin internet ile haberleşmek için kullandıkları ZigBee kablosuz iletişim protokolünde keşfettikleri bir açığı kullanarak gerçekleştirdiler. Konu ile alakalı olarak Weizmann Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; drone üzerine yerleştirdikleri kendi mekanizmaları sayesinde, kablosuz iletişim protokolünde bulunan açıktan, sisteme sızarak cihazlara istedikleri gibi müdahale etmeyi başardıklarını belirttiler. Bu iletişim protokolünü kullanan Philips Hue gibi akıllı ev cihazlarının ortalama 100 dolarlık bir maliyet ile kötü niyetli kimselerin oyuncağı haline gelebileceği bu çalışma ile ortaya çıkmış oldu. Aynı zamanda bu çalışma bizlere, günümüzde gittikçe yaygınlaşan akıllı cihazlarının güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu tekrardan hatırlatmış oldu.

21 Ekim Saldırısında Kameralar ve Akıllı Cihazlar Kullanıldı

Çok yakın bir zamanda DynDNS’e gerçekleştirilen ve ABD’yi 7 milyar dolarlık bir zarara uğratan DDoS Attack olarak adlandırılan saldırıda, 500 bin güvenlik kamerasının yer alması, aynı zamanda birçok akıllı buzdolabı ve akıllı kapılarında bu saldırıda kullanılması durumun ne kadar ciddi olduğunun en büyük göstergesi. Gelecekte IPV6’ya geçildiği zaman daha da yaygınlaşması beklenen akıllı cihazlar çok daha büyük siber saldırılara zemin hazırlayabilir. Büyük saldırılar bir yana evimizin içine kadar giren bu cihazlar kötü niyetli kimselerin elinde adeta bir ajan gibi kullanılabilir. Yani bu cihazlar vasıtası ile hackerlar, evinizi izleyebilir, telefonlarınıza sızabilir, elektriğinizi kesebilir… Kısaca internet ile haberleşen ne varsa onu tahrip edebilir.

Son zamanlarda KickStarter gibi siteler vasıtası ile çoğalan bu akıllı nesneler gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve bu yaygınlaşmanın önü alınamamaktadır. Aslında bu yaygınlaşma o kadar da kötü bir şey değil fakat güvenlik önlemleri alınmadığı zaman kullanıcıya yani bizlere fayda yerine bir felaket getirebilir. O sebepten dolayı akıllı nesneleri alırken ve kullanırken iki kere düşünmeniz de fayda var.

Etiketler