Ana sayfa » Brezilya Hükümeti Sosyal Medya Şifrelerini Yanlışlıkla Twitter’da Paylaştı
Serbest Köşe

Brezilya Hükümeti Sosyal Medya Şifrelerini Yanlışlıkla Twitter’da Paylaştı

Brezilya Twitter

Büyük Bir Skandala İmza Attılar

Geçtiğimiz günlerde Twitter aleminde çok tuhaf bir olay yaşandı. Artık bireysel kullanımının yanı sıra kurum, kuruluş ve hatta hükümetler tarafından da kullanılan Twitter, bazen bu kullanıcıların kabusu olabiliyor. Bunun birçok örneğini geçmişte gördük. En yakın örneği ise geçtiğimiz günlerde Brezilya’nın resmi twitter hesabı olan @PortalBrasil‘da yaşandı.

503 bin takipçisi olan @PortalBrasil adlı bu hesap, Rio Grande do Norte adlı şehirdeki vatandaşlarını bilgilendirmek amaçlı “National Force will remain in the State of Rio Grande do Norte for 60 days” şeklinde bir tweet attı. Aslında buraya kadar her şey normal gözüküyor fakat durum öyle değil. Bu tweeti yazan kişi -artık kimse büyük ihtimal kovulmuştur- yanlışlıkla Brezilya Hükümetine ait tüm sosyal medya hesaplarını ve bu hesaplara ait şifrelerin tutulduğu bir excel tablosunu barındıran Google Drive linkini de tweetin sonuna eklemiş.

Söz Konusu Tweet Hemen Silindi

Büyük ihtimalle bir copy-paste vakası olan bu durum, 1-2 dakika içinde farkedilerek silindi. Fakat o 1-2 dakika içinde dikkatli olan kullanıcılar Brezilya hükümetinin Gmail, Google Plus, YouTube, Instagram, Facebook, Slideshare, Tumblr, Flickr, Soundcloud, ThingLink be Snapchat hesaplarının tüm şifrelerini görmüş oldu. Hatta bazıları bu şifrelerin bir ekran görüntüsünü alarak sosyal medya hesaplarında paylaştı. Kısa sürece yayılan bu şifrelerin 100 binlerce kişi tarafından görüldüğü tahmin ediliyor. İşte şifrelerin bulunduğu o excel tablosu;

Brezilya hükümetinin yaşamış olduğu bu durum biz kullanıcılara, sosyal medyayı kullanırken ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini gözler önüne seriyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla