Ana sayfa » Bir Yazılımcı Boş Zamanlarında Ne Yapmalı?
Serbest Köşe

Bir Yazılımcı Boş Zamanlarında Ne Yapmalı?

yazilimci-programci-bos-vakit

Boş Zamanları Nasıl Kullanmalıyız?

Yazılımcı veya programcı olarak bizler genelde boş vakit bulamamaktan yakınırız. Hatta yazının başlığını görüp “bırak boş vakti yemek yemeye bile vakit bulamıyorum” diyenleriniz bile olmuştur belki. Bu serzenişlerinizde haklısınız. Gerçekten yazılımcı olarak neredeyse hiç boş vaktimiz yok. Fakat iş veya okul hayatımızın bu sıkıntılı ve stresli döngüsünde kendinize zaman ayırmak bir başka değişle boş vakit ayırmak bir hayli faydalı olacaktır. Boş zamanınız olmayabilir, buradaki kilit nokta boş vakti kendiniz oluşturacaksınız. Bu kendinize ayırdınız boş vakit hem kariyeriniz için bir şeyler yapabileceğiniz hem de üzerinizdeki stresi atabileceğiniz bir vakit olmalıdır. İsterseniz lafı uzatmadan aksiyona geçelim. İşte yazılımcının boş vakitlerinde yapması gerenker.

Sektörünüzdeki Yeni Gelişmeleri Takip Edin

Sektörünüzdeki gelişmeleri takip etmek, boş vakitlerinizde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biridir. Programcı olarak çalıştığınız sektördeki yenilikleri öğrenmek size hem genel kültür anlamında hem de kişisel anlamda büyük katkı sağlar. Yorucu olmayan bu aktivite ile rakiplerinizin bir adım önünde olabilirsiniz. Tüm bunların yanında üzerinizde biriken stresten ve baskıdan bir nebze olsun uzaklaşmış da olursunuz.

Dil Öğrenmeye Çalışın

Çok fazla değil günde 3-5 kelime öğrenmek veya 15-20 dakika ingilizce podcast dinlemek çok ama çok faydalıdır. Yazılım sektöründe ingilizcenin önemine programlamaya nereden başlamalıyım? Adlı yazımda değinmiştim.  Zaten bu sektörde çalışan veya bu sektöre adım atacak olan birey İngilizcenin ne denli önemli olduğunu kavramış demektir. İngilizce öğrenmek, işiniz gereği sürekli sayısal olarak düşünen beyninizi sözel olarak düşünmeye zorlayacak aynı zamanda sektörünüzde parmakla gösterilen bir birey olmanızı sağlayacaktır. Boş vakitlerinizde mutlaka ingilizce ile ilgili birşeyler yapın. Bunun faydasını yıllar geçtikçe göreceksiniz.

Başkalarının Yazdığı Kodları İnceleyin

programlama dilleri

Başkalarının yazdığı kodları incelemek, yeni algoritmalar keşfetmenizi, sorunlara çözüm yöntemleri bulmanızı ve ayrıca sektörünüzdeki diğer kişilerin neler yaptıklarını incelemenizi sağlar. Ufkunuzu açmak için başkalarının yazdığı kodları incelemek en etkili yöntemlerden biridir. Mesela github, gitlab, bitbucket gibi sitelerde insanlar projelerini herkese açık bir şekilde paylaşmaktadır. Hatta bu sitelerde dev teknoloji şirketleri olan Facebook, Google, Twitter gibi firmalar kendi açık kaynak kodlarını paylaşmaktadırlar. Hatta ve hatta linux işletim sistemin çekirdeğine de github sitesindeki bu adresten ulaşabilirsiniz. Bu tarz projelerdeki kodları incelemenin size sağlayacağı faydaları saatlerce yazsam anlatamam.

Kişisel Gelişiminize Dikkat Edin

kişisel gelişim

Bir yazılımcı veya mühendis tabiri caizse odun gibi olmamalıdır. Zaten odun gibi birisiyseniz hem okul, hem sosyal hem de iş hayatınızda sürekli sıkıntılar yaşarsınız. Bir yazılımcı olarak inşallah gün gelecek konferanslar verecek, sayısız toplantılara katılacak ve raporlar hazırlayacaksınız. Bu sebeple boş vakitlerinizde sosyal kimliğinizi düzeltmenizi öneririm. Sosyal kimlikten kastım hitabetiniz, bilginiz, girişimcilik ruhunuz, cesaretiniz, idareciliğiniz… Şeklinde uzar gider.

Bir Hobi Edinin

Bir hobi edinmek veya edindiğiniz hobi üzerinde çalışmak emin olun ki üzerinizdeki baskıyı stresi alıp götürecektir. Bu öneriyi tarihsel açıdan incelediğimiz zaman birçok padişahın avcılık, marangozluk ve güreşmek gibi hobileri olduğunu görüyoruz. Osmanlı gibi bir imparatorluğu yöneten padişahların bile kendilerine vakit ayırıp bu tarz hobiler ile uğraştıkları bilinen bir gerçektir. Bu sebeple kendinize bir hobi edinin. Sevdiğiniz bir şeyle uğraşmak kafanızı rahatlatacak ve bu rahat kafa ile iş hayatınızdaki bazı sorunları daha rahat çözüme kavuşturabileceksiniz.

Genel olarak vereceğim tavsiyeler bu şekilde. Bende bu yazdıklarımı elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum ve faydasını görmekteyim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Sektör Adamı

Yazılım ve Bilişim sektöründeki vatandaşlara ve bu sektöre adım atacak kişilere -genelde öğrenciler- bana takılsın.

1 Yorum

Yorum Yazmak İçin Tıkla