Ana sayfa » Apple, Görüşmelerimizi Çaktırmadan Kaydediyor
Serbest Köşe

Apple, Görüşmelerimizi Çaktırmadan Kaydediyor

iphone arama

Kayıtlar iCloud Hesaplarına Kaydediliyor

Hem ülkemizde hem de dünyada büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan iPhone’nun görüşmelerimizi haberimiz olmadan iCloud’a depoladığı ile ilgili ortaya atılan bir iddia, gizlilik ile ilgili olan endişelerimizi tekrar günyüzüne çıkarmış oldu. Son yıllarda yaşanan buna benzer gizlilik sorunlarının azalması beklenirken maalesef bu sorunlar gün geçtikçe artmakta ve biz kullanıcıları olumsuz olarak etkilemektedir. Peki nasıl oluyorda konuşmalarımız saniye saniye kayıt altına alınıyor?

Aslında bu sorunun teknik olarak cevabı Apple’da gizli. Görüşmelerimizi nasıl kaydediyor onu bilemiyoruz, fakat kaydedildiğini biliyoruz. Sadece telefon görüşmelerimiz değil WhatsApp, Facetime ve Viber gibi üçüncü parti yazılımlar tarafından gerçekleştirilen aramalarda kayıt altına alınıyor ve iCloud hesabında yaklaşık 4, 5 ay kadar depolanıyor.

Rus Firma Farketti

Apple’ın görüşmelerimizi kaydettiği gerçeği, rus bir yazılım firmasının yaptığı çalışma sonucu ortaya çıkmış. Elcomsoft adındaki bu firmanın çalışanları, iPhone cihazlar ile ilgili bir uygulama geliştirirken böyle bir durumun varlığından haberdar oluyorlar ve bunu gündeme getiriyorlar. Bu olayın medyada yankı bulması sonucu Apple, konu ile alakalı olarak bu işlemin kullanıcıların mahremiyetini tehlikeye düşürmediğini ve bu söz konusu arama kayıtlarının o hesaba ait kullanıcının diğer iOS cihazları tarafından kolay bir şekilde erişilmesinde kullanıldığını belirtti. Yani kısaca Apple bu işlemi, kullanıcılarımıza bir hizmet olarak sunuyoruz kılıfına uyduruyor. Üstelik görüşmelerimizin iOS 8.2’nin yayınlandığı günden beri kayıt alındığı ise ortaya çıkan bir diğer gerçek.

Bu durumun önüne geçmenin tek bir yolu var. O da telefonlarımızdan iCloud özelliğini kapatmak. Yani tüm yedekleme işlemini iptal etmemiz gerekmekte. Umarız gizliliğimizi tehlike altına atan bu durum en kısa zamanda bir çözüme kavuşur ve bizler de bu can sıkıcı durumlar ile tekrardan karşılaşmayız.

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla