Ana sayfa » Amerika’nın Başkanlık Seçimlerine Siber Saldırı Yapılabilir
Serbest Köşe

Amerika’nın Başkanlık Seçimlerine Siber Saldırı Yapılabilir

amerikan seçimlerine siber saldırı

Amerika’da Seçim Öncesi Siber Saldırı Alarmı

Biliyorsunuz geçtiğimiz ay 21 Ekim’de Amerika’ya tarihinin en büyük siber saldırılarından biri yapılmıştı. Bu siber saldırı sonucu Amerika’nın %78’lik bir kısmında internet kopmuş ve Twitter, Spotify, Github… gibi birçok site hizmet veremez hale gelmişti. Amerika, kendisine 7 milyar dolara mâl olan bu saldırının şokunu daha atlatamamışken bir siber saldırı tehdidi ile daha karşı karşıya.

Bu seferki siber saldırının hedefi yaklaşan Amerikan seçimleri. Bu saldırı ihtimali daha önceleri konuşuluyordu fakat son zamanlarda bu iddia çok daha fazla dillendirilmeye başladı. Hatta durum geçtiğimiz günlerde Amerikan istihbarat servisi CIA tarafından yapılan bir açıklama ile iddia olmaktan çıkıp bir istihbarat olarak değerlendirilmeye başlandı.

NBC News’in yaptığı habere göre CIA başta olmak üzere Amerikan siber güvenlik ekiplerinin Rusya tarafından gelmesi beklenen ve seçimleri hedef alabilecek bir hack saldırısına karşı önlemlerini alındığı ve bu önlemlerin sadece savunma amaçlı olmadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak kimliğini belli etmek istemeyen Amerikalı Siber Güvenlik uzmanı NBC News’e verdiği röportajda; Rusya tarafından seçimleri hedef alacak bir saldırı sonucu Rusya’nın telekomünikasyon ağı başta olmak üzere elektrik santralleri ve çeşitli kontrol merkezlerine ciddi bir şekilde zarar vereceklerini açıkladı.

siber savaş

Uzmanların saldırı ile ilgili 2 adet teorisi var. Ya bir DDoS attack saldırısı olacak yada seçimlerdeki oy oranları ile ilgili sahte veri sızdırılarak insanların kafası karıştırılacak. Sahte veri olayını biraz daha açarsak; seçimler başladığı vakit çeşitli sosyal ağlardan oy oranları sızdırılacak ve bu sahte olan oylar gerçek algısı oluşturulup insanların kafası karıştırılacak.

Tüm bu gelişmeleri incelediğimiz vakit Amerikan seçimlerine karşı bir tehdit olduğu gerçek fakat bu tehdidin gerçekleşip saldırı halini alıp almayacağını tam olarak kestiremiyoruz. Şayet böyle bir saldırı olması durumunda Amerika ile o saldırıyı yapan ülke arasında çok büyük bir siber savaş olacağı kaçınılmaz bir gerçek gibi gözüküyor.