Ana sayfa » ABD’ye Tarihinin En Büyük Siber Saldırısı Yapıldı
Serbest Köşe

ABD’ye Tarihinin En Büyük Siber Saldırısı Yapıldı

ddos attack

Amerika’ya Siber Saldırı

Şu son 2 gündür, siber dünyada çok ciddi bir savaş meydana geliyor. Dün Amerikan sitelerine ve bankalarına yapılan siber saldırı sonucu dünya genelinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Twitter, Reddit, Spotify, CNN gibi siteler hizmet veremez hale geldi. Yapılan siber saldırının türü ise bu alemde DDoS Attack olarak adlandırılıyor.

Saldırı DNS Sunucularına Yapıldı

Yapılan siber saldırının hedefi dünya geneline hizmet veren global DNS Sunucularına yapıldı. Global ölçekte DNS hizmeti veren Dyn şirketi, saldırının 21 Ekim 2016’da gerçekleştirildiğini kullanıcılarına duyurdu ve ardından twitter hesabından şu açıklamaları yaptı.

-DNS networkümüze yapılan saldırıyı hafifletmeye çalışıyoruz. Daha detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edin.

-Servislerimiz saat 13:20’deki haline restore edilmektedir.

Dyn’in DNS sunucularını kullanan dünya genelindeki birçok site doğal olarak bu saldırıdan etkilendi ve geçici olarak hizmet veremez duruma geldiler. İşte bu saldırıdan etkilenen sitelerin listesi;

Twitter, Reddit, PayPal, Shopify, The Verge, CNN, Playstation Network, Yammer, Starbucks, Spotify,Yammer, Storify, Okta, Esty, Box, Wix, Squarespace, Zoho, Github, iHeart, HBONow, Cleveland, Big Cartel, Wired, People, Urban Dictionary, Basecamp, ActBlue, Zendesk, Intercom, Twillo, Pinterest, Imgur ve Grubhub.

Gördüğünüz gibi Twitter, Pinterest, Github, CNN, Spotify, Wix gibi dünya markaları bu saldırıdan etkilenenler arasında.

ddos attact to america
Amerika’ya Yapılan Saldırının Maps Üzerinden Görünümü

ABD’nin Bu Saldırıdan Zararı: 8 Milyar Dolar

Yapılan DDoS attack saldırısı sonucu Amerika’nın %78’inde internet kesildi ve bu internet kesintisinin Amerika’ya zararı aşağı yukarı 8 Milyar Dolar olarak tahmin ediliyor. Saldırı ile ilgili FBI’nın başlatmış olduğu soruşturma sürüyor. Yapılan ilk araştırma sonuçlarına göre gönderilen paketlerin merkezi tahmin edebileceğiniz üzere Rusya ve  Çin olarak karşımıza çıkıyor. Bu saldırının büyük ihtimalle BOTNET yöntemi kullanılarak hazırlandığı ihtimali üzerinde duruluyor. Tabii haberimizde bazı siber güvenlik terimlerinden bahsediyoruz. Aklınızda DDoS Attack nedir? Botnet Nedir? gibi sorular gelmiş olabilir. İsterseniz biraz da bu kavramlar üzerinden saldırının teknik kısmını inceleyelim.

DDoS Attack ve Botnet Nedir?

Amerika’ya yapılan siber saldırının türünün DDoS attack olduğunu haberimizin başında belirtmiştik. Peki nedir bu DDoS Attack? Hemen açıklayalım. DDoS Attack, bir veya birden çok cihazdan bir sunucuya aşırı derece istek yollanması sonucu o sunucuyu hizmet veremez hale getirme işlemine verilen addır. Mesela saniyede istek işleme hızı 400 paket düzeyinde olan bir web sunucusu olsun. Eğer siz bu sunucuya saniyede 401 paket gönderirseniz bu sunucu paketleri işleyemez hale gelir ve geçici olarak hizmet dışı kalır.

Tam olarak hackerların yaptığı bu. Peki bu adamlar nasıl oluyorda bir anda yüzbinlerce isteği gönderebiliyorlar diye sorabilirsiniz? İşte bu sorunun cevabı ise BOTNET olarak karşımıza çıkıyor. Botnet dediğimiz kavram ise en açık haliyle şu; hackerların kontrol ettiği cihazların toplamı. Yani bir hacker 4 adet güvenlik kamerası, 22 adet bilgisayar, 100 adet telefon hacklemişse, elinde toplam 126 adet cihaz var demektir. Bu 126 cihazı eş zamanlı bir şekilde kullanarak bir sunucuya saniyede 126 adet paket gönderebilir ve o sunucuyu yorabilir. İşte Amerika’ya yapılan saldırıyı aşağı yukarı bu şekilde kafanızda canlandırabillirsiniz. Tabi bu sefer 126 adet değilde 1 milyon civarı cihazdan bahsediyoruz. Aşağıdaki görsel hem saldırıyı hemde anlattıklarımızı çok güzel bir şekilde özetlemiş.

ddos-attack-nedir

Aşağıda saldırıdan etkilenen şirketlerin attığı tweetlerden bazılarını görebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla