Ana sayfa » 911’i Hackleyen Hacker Yakalandı
Serbest Köşe

911’i Hackleyen Hacker Yakalandı

Call 911 Saldırısı

Geçtiğimiz aylarda Amerika’nın acil servis numarası olan 911 geçici olarak hizmet veremez hale gelmişti. Bu hizmet verememe durumunun sebebi çözülememişti fakat bir siber saldırıdan şüpheleniliyordu. Yürütülen soruşturmada ve yapılan sıkı bir takibin ardından saldırının detayları ortaya çıktı ve bu saldırının arkasındaki şahış yakalandı. Peki Amerika’nın genelinde 911 servisini hizmet veremez hale getirebilecek bu saldırı, kim tarafından ve nasıl yapılmıştı? İşte saldırının detayları.

Bir DDoS Attack Saldırısı

Amerika’nın acil servis numarasını hizmet veremez duruma getiren saldırının bir DDoS Attack saldırısı olduğu ortaya çıktı. Hatta bu saldırı Meetkumar Hiteshbhai Desai adındaki Amerika’nın Arizona eyaletinde yaşayan 18 yaşındaki bir hacker tarafından gerçekleştirilmiş.

Saldırıyı Gerçekleştiren Hacker
Saldırıyı Gerçekleştiren Hacker

18 yaşındaki Desai, iOS işletim sistemlerinde bir açık keşfetmiş. Desai’nin keşfettiği bu açık, iOS yüklü cihazları adeta hackerların oyuncağı haline getirebilecek cinsten. Bu açık sayesinde iOS yüklü cihazları çok kolay bir şekilde manipüle edebileceğini ve birçok özelliğine erişebileceğini gören hackerımız hemen işe koyulmuş ve bu zafiyetten yararlanabileceği bir exploit geliştirmiş.

Desai’nin tek yapması gereken bu açığın ve yazdığı exploitin işe yarayıp yaramayacağını görmektir. Artık burada işin içine sosyal mühendislik giriyor ve hackerımız yazdığı exploiti bir linke bağlayarak kendi twitter hesabından ve birçok websitesinden paylaşıyor ve insanların bu linke tıklamalarını sağlıyor. Doğal olaraktan bu linke tıklayan iOS kullanıcıları cihazlarının tüm kontrolünü Desai’nin eline vermiş oluyorlar.

Bu şekilde toplam 6000 cihazı hackleyen Desai’nin asıl süreveni şimdi başlıyor. Bu 6000 cihaz bir anda dur durak bilmeden aynı anda 911 servisini aramaya başlıyorlar ve bir anda 9000 aramaya karşılık veremeyen sunucu çöküyor ve hizmet veremez duruma geliyor. Yürütülen soruşturmada yakalanıp tutuklanan Desai ise “sadece bu cihazları kapatıp yeniden açmaya çalıştığını ve böyle bir saldırıyı amaçlamadığını” söylemiş. Bu savunması işe yaramayan Desai suçlu bulunup hapse atılmış.