Ana sayfa » 21 Ekim Saldırısı Sonrası BTK Acil Koduyla Toplandı
Serbest Köşe

21 Ekim Saldırısı Sonrası BTK Acil Koduyla Toplandı

siber saldırı

Siber Saldırılara Karşı Ülkemiz Teyakkuzda

21 Ekim tarihinde Amerika’ya tarihinin en büyük siber saldırılarından biri yapılmıştı. Bizler de bu saldırının detaylarını sizlere aktarmıştık. Bu siber saldırı sonucu Twitter, Spotify, Reddit, PayPal, CNN, Busines Insider, Github, Gitlab gibi global ölçekte büyük kullanıcı kitlesine sahip olan teknoloji devleri hizmet veremez duruma gelmişti. Bu saldırı aynı zamanda Amerika’nın 1 gecede 7 milyar dolar zarar etmesine sebep oldu. Saldırı hakkında detaylar daha tam olarak netleşmedi fakat olayın perde arkasında Rusya ve Çin olduğu düşünülüyor. Bu yaşanan gelişmeler ülkemizi de ister istemez bir teyakkuz durumuna soktu. Ülkemize karşı yapılabilecek herhangi bir siber saldırı ihtimaline karşı Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) acil koduyla bir toplantı düzenledi.

Mit ve Ayyıldız Tim Saldırıya Hazırlıklıydı

Amerika’ya yapılan bu siber saldırı ile ilgili olarak BTK, Milli İstihbarat Teşkilatı’nda görev yapan siber güvenlik uzmanlarına tehditi bildirmiş ve gerekli hazırlıkların yapılması konusunda uyarıda bulunmuş. Bununla birlikte vatansever kimliği ile karşımıza çıkan Ayyıldız Tim’de olası bir saldırıya karşı tedbirlerini önceden almış bulunuyorlardı. An itibariyle de bu teyakkuz durumu devam etmekte. Daha öncelerden bildiğiniz gibi ülkemiz birçok kez siber saldırılara maruz kalmış ve bu saldırılar sonucu bankamatikler çalışamaz duruma gelmişti. Birçok devlet kurumumuz bu durumdan büyük zarar görmüştü. Umarız bu tarz olaylar bir daha yaşanmaz ve ülkemiz gerekli birimleri ile hem savunma hem de saldırı kabiliyetini arttırır.

BTK Başkanı Ö. Fatih Sayan Siber Saldırı Uyarısı Yaptı

Bu yaşanan gelişmelerden sonra BTK başkanı Ömer Fatih Sayan siber saldırılara karşı dikkatli ve hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. Sayın Sayan’ın yaptığı açıklamalardan satırbaşları şu şekilde;

“Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı, SOME’leri ve vatandaşlarımızı siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyarıyoruz.”

Bu siber saldırıların ülkemize olan etkisinden bahseden sayan sözlerine şu şekilde devam etti;

“Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir.”

 

 

Yazar Hakkında

Haberci

Teknoloji ile ilgili nerede haber varsa orada. Kayda değer her bilgi paylaşılmaya da değerdir.

Yorum Ekle

Yorum Yazmak İçin Tıkla